Georgetown (South Australia)

Taxonomy

Code

Scope note(s)

Source note(s)

Display note(s)

Hierarchical terms

Georgetown (South Australia)

Georgetown (South Australia)

Equivalent terms

Georgetown (South Australia)

Associated terms

Georgetown (South Australia)

10 Name results for Georgetown (South Australia)

10 results directly related Exclude narrower terms

Danielewicz, Ignacy, 1827-1901, Jesuit brother

  • IE IJA J/116
  • Person
  • 07 February 1827-09 April 1901

Born: 07 February 1827, Ociąż, Poznań, Poland
Entered: 29 October 1856, Baumgartenberg, Austria - Austriaciae Province (ASR)
Final vows: 02 February 1868
Died: 09 April 1901, St Aloysius, Sevenhill, Adelaide, Australia

Transcribed : ASR-HUN to HIB 01 Janaury 1901

◆ HIB Menologies SJ :
He was a useful Brother who belonged to the Austrian Mission in South Australia up to the time of its amalgamation with HIB in Greater Australia.
He died very shortly after the amalgamation 09 April 1901, and he is buried in Sevenhill.
Note from Franz Pölzl Entry :
1863 Franz arrived on the Austrian Mission to Australia at Adelaide 04 November 1863 with Francis Lenz and Ignacy Danielwicz. They were all skilled in various branches of domestic service.
◆ David Strong SJ “The Australian Dictionary of Jesuit Biography 1848-2015”, 2nd Edition, Halstead Press, Ultimo NSW, Australia, 2017 - ISBN : 9781925043280 :
“Brother Dan” was a Russian Pole who Entered the Austrian Province at Baumgartenberg, Austria 1856. he was subsequently much employed by Father Dominic Ringaldier, formerly a well known medical doctor to massage his patients in the Society and to manage the “cold water cure”. Dan was an unusually robust man and able for any kind of work.

1863 he came to Australia and Sevenhill on 04 November 1863. He was a shoemaker by trade, but he was also skilled in general domestic duties and gardening. He was a neat and tidy person and a hardworking gentleman. At Sevenhill, like many of the Brothers, he performed the duties of cook, infirmarian, sacristan, prefect and hosteller. He did all things well.

He worked around the Mission stations at Norwood, Kooringa, Manoora, Jamestown, Georgetown and Sevenhill.

He had been unwell for a number of years and sustained a broken arm only months before his death, yet he continued working for as long as he could.

Eberhard, Georg, 1836-1912, Jesuit brother

  • IE IJA J/1250
  • Person
  • 19 April 1836-09 July 1912

Born: 19 April 1836, Sankt Andrä, Carinthia, Austria
Entered: 14 October 1861, Sankt Andrä, Austria - Austriae Province (ASR)
Professed: 02 February 1873
Died: 09 July 1912, St Aloysius College, Milson’s Point, Sydney, Australia

Transcribed ASR-HUN to HIB : 01 January 1901

◆ HIB Menologies SJ :
He was one of the Austrian Brothers who remained on in Australia with the Irish Mission in 1901.
He died at St Aloysius College Sydney 09 September 1912

◆ David Strong SJ “The Australian Dictionary of Jesuit Biography 1848-2015”, 2nd Edition, Halstead Press, Ultimo NSW, Australia, 2017 - ISBN : 9781925043280 :
He Entered the Society in Austria 1861 and was sent to Australia in 1865.

1866-1882 He arrived at Sevenhill 01 February 1866, and there he was cook, refectorian and performed other domestic duties.
1882-1892 He was sent to the Northern Territory Mission. He was at the Daly River Station as infirmarian, and the Rapid Creek Station as cook.
1892-1898 He returned to Sevenhill as cook, refectorian and he worked in the garden. He was chosen to nurse Dr Reynolds, bishop of Adelaide in his last illness.
1898-1899 He was sent to Georgetown as Cook
1899-1901 He was back at Sevenhill as cook
1901-1905 He transcribed to the Irish Province and was sent to St Ignatius College Riverview as assistant steward and informarian.
1905-1909 He was sent to Loyola Greenwich as sacristan, refectorian and infirmarian.
1902-1912 He was sent to St Aloysius College Sydney as sacristan, refectorian and infirmarian.

Note from John F O’Brien Entry
He returned to Adelaide, 11 June 1882, and left to set up the Northern Territory Mission with Anton Strele, John Neubauer and Georg Eberhard

Händl, Karl, 1847-1915, Jesuit priest

  • IE IJA J/173
  • Person
  • 25 August 1847-02 August 1915

Born: 25 August 1847, Weißenohe, Bavaria, Germany
Entered: 20 November 1878, Turnov, Czech Republic - Austriacae Province (ASR)
Ordained: - pre Entry
Final vows: 19 March 1890
Died: 02 August 1915, St Aloysius, Sevenhill, Adelaide, Australia

Transcribed ASR-HUN to HIB - 01 January 1901

◆ HIB Menologies SJ :
He was originally of the Austrian Mission in South Australia before amalgamation with HIB in 1901.
He was Minister at Sevenhill in 1914, and Moderator of the Apostleship of Prayer for the diocese of Adelaide.
He was also Superior for a time at Sevenhill.

◆ David Strong SJ “The Australian Dictionary of Jesuit Biography 1848-2015”, 2nd Edition, Halstead Press, Ultimo NSW, Australia, 2017 - ISBN : 9781925043280
Karl Händl entered the Society 20 November 1878, as a secular priest, and was sent to Australia four years later, arriving in June 1882. He was at Manoora, 1884-86; St Mark's, Port Pirie, 1889-90, doing missionary work in the Crystal Brook district; Kooringa, 1891-92; Norwood, 1893-983 Kooringa, 1899; and Georgetown, 1900. That year he was also a mission consulter. Then he went to Sevenhill as vice-superior and minister and was involved in pastoral work.
In 1901 he transferred to the Irish province From 1901-05 he was superior and parish priest of Norwood, and then 1905-15, was minister at Sevenhill, and superior for the year 1912. In his later years he was moderator of the Apostleship of Prayer for the Adelaide archdiocese.

Härtl, Rupert, 1858-1907, Jesuit brother

  • IE IJA J/1414
  • Person
  • 26 March 1858-23 June 1907

Born: 26 March 1858, Austria
Entered: 17 July 1885, Sankt Andrä, Austria (ASR-HUN)
Professed: 15 August 1895
Died: 23 June 1907, St Aloysius, Sevenhill, Adelaide, Australia

Transcribed ASR-HUN to HIB: 01 January 1901

◆ HIB Menologies SJ :
He belonged originally to the ASR Mission in Australia.
He worked at the vineyard in Sevenhill very diligently, and died peacefully there 23 June 1907

◆ David Strong SJ “The Australian Dictionary of Jesuit Biography 1848-2015”, 2nd Edition, Halstead Press, Ultimo NSW, Australia, 2017 - ISBN : 9781925043280
Rupert Härtl entered the Society in Austria, 17 July 1885, and was cook and storekeeper at the residence and seminary at Klagenfurt, Kärnten (Carinthia), 1889-92, and at St André, Lavanttal, 1892-98. He took his final vows 15 August 1895. He was sent to the Australian Mission, arriving in Adelaide, 5 December 1898. He was resident in the Georgetown parish as cook, 1899-1900, and then had a similar role in the parish residence at Sevenhill, 1900-07. In 1901 he transferred to the Irish Mission.

O'Dowling, William, 1847-1916, Jesuit priest

  • IE IJA J/328
  • Person
  • 31 March 1847-28 June 1916

Born: 31 March 1847, Thomas Street, Dublin
Entered: 24 December 1870, Turnov Austria (AUT)
Ordained: 1878
Professed: 25 March 1881
Died: 28 June 1916, St Ignatius College, Manresa, Norwood, Adelaide, Australia

◆ HIB Menologies SJ :
He made studies in Prague and was Ordained there.
1878 At the end of third year Theology, being Ordained, he sailed for Adelaide.
He worked in various missions in South Australia and finally died at Norwood, 28 June 1916.

◆ David Strong SJ “The Australian Dictionary of Jesuit Biography 1848-2015”, 2nd Edition, Halstead Press, Ultimo NSW, Australia, 2017 - ISBN : 9781925043280
William O'Dowling entered the Austrian province of the Society at Tyrnau, 24 December 1870, with the specific intention of joining the South Australian Mission. He was a junior at St Andra, studied philosophy at Posen, 1874-76, theology at Innsbruck, 1876-79, and tertianship at Milltown Park. 1879.
He arrived at Sevenhill, 5 March 1880, and taught there for a few years. He also did pastoral work. He then went to Georgetown, 1883-85, Manoora, 1885-87, and Kooringa as superior in 1888. From 1897-1903 he worked in the parish of Norwood, and was minister and procurator He spent two periods at Sevenhill, 1903-04 and 1908-11, as well as a few years at North Sydney, 1904-08. Finally, he went to Norwood, 1911-16, working within the parish.
O'Dowling was a zealous, capable missioner, with great physical strength and endurance, and was a good pastor of souls.

Parsch, Alois, 1843-1910, Jesuit priest

  • IE IJA J/1967
  • Person
  • 05 October 1843-08 November 1910

Born: 05 October 1843, Brunzejf (Ryžoviště), Moravia, Czech Republic
Entered: 21 September 1872, Sankt Andrä Austria - Austriaco-Hungaricae Province (ASR-HUN)
Ordained: 1879
Final vows: 10 October 1883
Died: 08 November 1910, St Ignatius College, Manresa, Norwood, Adelaide, Australia

◆ HIB Menologies SJ :
When he was Ordained he was sent to the Austrian Australian Mission.
He was one of the Austrians who remained in Australia after the amalgamation of the Austrian and Irish Missions in 1901.
He worked at Sevenhill and then at Norwood where he did Parish work. He died at Norwood 08 November 1910

◆ David Strong SJ “The Australian Dictionary of Jesuit Biography 1848-2015”, 2nd Edition, Halstead Press, Ultimo NSW, Australia, 2017 - ISBN : 9781925043280
Parsch entered the Society, aged 29, as a diocesan priest, 21 September 1872, at the noviciate at Tyrnau. He studied philosophy at Posen, 1875, and theology at Innsbruck, 1876-'77 before teaching and prefecting at the Kalksburg College, 1878-81.
He left Hamburg on 6 April 1882, arrived in Adelaide on 11 June, and at Sevenhill on 19 June 1882. From 1889-90 he was stationed at Georgetown, and was a missionary in the districts of Gladstone, Laura, Beetaloo, Narridy, Redhill, and Mundoora. For the following two years he worked at Georgetown and then ministered in the Sevenhill area until 1903 when he went to Norwood until his death.

Pölzl, Franz, 1825-1913, Jesuit brother

  • IE IJA J/360
  • Person
  • 07 February 1825-08 April 1913

Born: 07 February 1825, Steyer, Steyerland, Austria
Entered: 01 January 1852, Baumgartenberg Austria - Austriae Province (ASR)
Professed: 02 February 1862
Died: 08 April 1913, St Aloysius, Sevenhill, Adelaide, Australia

◆ HIB Menologies SJ :
1863 Franz arrived on the Austrian Mission to Australia at Adelaide 04 November 1863 with Francis Lenz and Ignacy Danielwicz. They were all skilled in various branches of domestic service. One who knew him well before his death wrote : “Brother Pölzl was a very pious Brother, and had a great reputation for having been a great worker, he never spared himself”.

The writer of an interesting article entitles “The Society in Australia”, which appeared in the “Woodstock Letters”, refers to Brother Pölzl : “as being one of those, together with Father Polk, to whom we are indebted for the details of the events which led to the founding of the Mission of the Society in South Australia. Both Father Polk and Brother Pölzl were assiduous in collecting full and correct data of what had happened in the early years and in committing to writing the events of which they were eye-witnesses”.

He was for several years confined to his room and was very grateful when anyone paid him a visit. He was always occupied with prayer or a pious book. The only time he left his room was when he dragged himself to the chapel close by for Mass and Holy Communion.

◆ David Strong SJ “The Australian Dictionary of Jesuit Biography 1848-2015”, 2nd Edition, Halstead Press, Ultimo NSW, Australia, 2017 - ISBN : 9781925043280
Francis Poelzl's father was a tailor in good standing, and he himself did his apprenticeship and became a master tailor; but from boyhood he wished to be a religious. In 1845 he took a vow of perpetual chastity. After that he offered himself, first to the Brothers of Charity, a nursing congregation, and then to the Franciscans; but both refused him. Only then did he approach the Jesuits, whom he preferred. They accepted him, and he entered at Innsbruck, 1 January 1852.
At that time the Austro-Hungarian province was still dispersed owing to the troubles of 1848-49, and he began his noviciate with the French novices at lssenheim, but, the Austrian noviciate being re-established at Baumgartenberg, it was there that he completed his two years and took vows, in 1854. He was then stationed at Tyrnau as a tailor. In 1859 he began to petition to be sent on the South Australian Mission, and his request was finally granted in 1863.
He arrived at Sevenhill, 4 November 1863. and remained there most of his life as sacristan tailor, infirmarian and buyer. He spent short times at Norwood, Georgetown and Jamestown cooking and performing domestic duties.
Poelzl's real contribution to the Austrian Mission and Australian province was the “History of the Mission” that he compiled and wrote on the orders of his superiors, and which was illustrated with his own photographs, coupled with the volumes of news cuttings that he made between 1866 and 1903. He was also much appreciated as an infirmarian, and his services were sought after, even to caring for the bishop of Adelaide, Dr Reynolds, when he was dying. He nursed the bishop for three months. He was totally dedicated to his vocation, and was a hard worker.

Note from Patrick Dalton Entry
He translated many of the early German documents, such as the letters of Father Kranewitter and the diary of Brother Pölzl.

Pósz, Martin, 1850-1912, Jesuit brother

  • IE IJA J/1997
  • Person
  • 31 October 1850-13 October 1912

Born: 31 October 1850, Carei, Satu Mare, Romania
Entered: 23 June 1874, Sankt Andrä - Austriaco-Hungaricae Province (ASR-HUN)
Final vows: 15 August 1884
Died: 13 October 1912, St Aloysius, Sevenhill, Adelaide, Australia

Transcribed ASR-HUN to HIB : 01 January 1901

◆ HIB Menologies SJ :
Brother Pósz belonged to the Austrian Mission. He worked chiefly at Sevenhill where he died 13 October 1912
He led a hardworking life and gave great edification

◆ David Strong SJ “The Australian Dictionary of Jesuit Biography 1848-2015”, 2nd Edition, Halstead Press, Ultimo NSW, Australia, 2017 - ISBN : 9781925043280
Martin Posz entered the Society in Austria, 23 June 1874, arrived in Adelaide on 15 October 1884, and immediately went to Sevenhill. He worked at Sevenhill, Georgetown, Jamestown and Norwood, as cook, and performed domestic duties.

Reschauer, Anton, 1832-1919, Jesuit priest

  • IE IJA J/373
  • Person
  • 30 December 1832-16 July 1919

Born: 30 December 1832, Münzkirchen, Austria
Entered: 06 September 1855, Baumgartenberg Austria (AUT)
Ordained: 1878
Professed: 02 February 1873
Died: 16 July 1919, St Aloysius, Sevenhill, Adelaide, Australia

Had a brother Cajan who was a Jesuit brother (ASR)

Mission Superior 1882-1888 and 1890-1897

◆ HIB Menologies SJ :
He belonged originally to the Austrian Province, and when the Irish province took responsibility for Sevenhill and Adelaide foe the Irish Mission, he elected to spend his days with the Irish.
He died at Sevenhill 16 July 1919. He was a perfect religious and very hardworking. At the time of his death he was the oldest member of the Irish-Australian Mission.

◆ David Strong SJ “The Australian Dictionary of Jesuit Biography 1848-2015”, 2nd Edition, Halstead Press, Ultimo NSW, Australia, 2017 - ISBN : 9781925043280
Anthony Reshauer's father was a well-to-do baker, and Anthony was educated at the Jesuit school, Freinberg College, Linz. His brother, Cajetan, afterwards became a Jesuit brother.
Reshauer entered the Society 6 September 1855, at Baumgartenberg, and completed his juniorate at the same place, 1857-8. He studied philosophy at Posen, and theology at Innsbruck, Austria, 1864-68, concluding his course with the 'Grand Act'. He later became a professed father. His regency was undertaken at Kalksburg, teaching natural history, physics and mathematics. After theology he taught at Freinberg, Linz, 1868-70, followed by tertianship at St Andra. He returned to Freinberg, 1871-73.
He was sent to Adelaide, Australia, with Josef Peters in early 1874, and went to Sevenhill where he taught Latin, philosophy and theology. in 1876 he was named visitor of the mission, and the following year became superior of the mission from the Adelaide parish of Norwood. He also engaged in parish work, missions and retreats.
From 1880 to 1881 he went to Georgetown and became superior, 1882-88. He was also procurator and a consulter of the mission during this time. In 1885 he attended the episcopal
Plenary Council at Sydney as a theologian to the local bishop, Dr Reynolds. He returned to the parish of Norwood in 1888, and again became superior of the mission, 1890-97. His final years 1897-1919, were spent at Sevenhill. During these years he was extensively engaged in pastoral work.
At die time of the amalgamation of the Austrian and Irish Mission in 1901, Reshauer chose to remain in South Australia as a member of the Irish Mission. In his later years he became gradually more feeble. He was considered a man highly gifted intellectually in many areas, philosophy, theology, natural science, mathematics, and languages, which he combined with deep humility. He was kind and thoughtful of others. He did not relish high office, yet had his fair share of it. Until the end of his life he rose at 4.30 am and was first into the church to visit the Blessed Sacrament. He lived most abstemiously, but was very generous with others. His room contained only the bare essentials. His retreats were greatly liked, especially by priests. His contribution to the Church and Society in Australia was considerable.

Waldmann, Franz X, 1839-1922, Jesuit brother

  • IE IJA J/433
  • Person
  • 25 November 1839-06 November 1922

Born: 25 November 1839, Pécs, Baranya, Hungary
Entered: 22 May 1864, Turnov, Austria (ASR)
Final vows: 08 December 1874
Died: 06 November 1922, St Aloysius, Sevenhill, Adelaide, Australia

Transcribed : ASR-HUN to HIB 01/01/1901

◆ HIB Menologies SJ :
He was an Austrian Province Brother who elected to stay with the Irish Fathers when they took responsibility for the Australian Mission in 1901.
He spent almost all of his life in Australia at Sevenhill and died there 06 November 1922.

◆ David Strong SJ “The Australian Dictionary of Jesuit Biography 1848-2015”, 2nd Edition, Halstead Press, Ultimo NSW, Australia, 2017 - ISBN : 9781925043280
Francis Xavier Waldrnann entered the Society at Tyrnau, Austria, 22 May 1864, but finished the noviciate at Szathmar, where he worked as cook, sacristan and gardener. He left Vienna for Australia with Leo Rogalski, 3 December 1869, and arrived at Sevenhill on 5 April 1870, where he was cook, storekeeper, baker, and stonemason, for most of his life. His only time away from Sevenhill was 1884-89, at Georgetown, and 1897-98 at Norwood.
Waldmann was a fine craftsman, and a loving one, devoting what time he could find to his craft. His chief monument is the stone carving on the church at Sevenhill. He continued his work when he was very old, feeble and practically blind, working by the feel of the stone. His life was a long, holy and useful one.