Poznań

Taxonomy

Code

Scope note(s)

Source note(s)

Display note(s)

Hierarchical terms

Poznań

BT Poland

Poznań

Equivalent terms

Poznań

Associated terms

Poznań

6 Name results for Poznań

5 results directly related Exclude narrower terms

Danielewicz, Ignacy, 1827-1901, Jesuit brother

  • IE IJA J/116
  • Person
  • 07 February 1827-09 April 1901

Born: 07 February 1827, Ociąż, Poznań, Poland
Entered: 29 October 1856, Baumgartenberg, Austria - Austriaciae Province (ASR)
Final vows: 02 February 1868
Died: 09 April 1901, St Aloysius, Sevenhill, Adelaide, Australia

Transcribed : ASR-HUN to HIB 01 Janaury 1901

◆ HIB Menologies SJ :
He was a useful Brother who belonged to the Austrian Mission in South Australia up to the time of its amalgamation with HIB in Greater Australia.
He died very shortly after the amalgamation 09 April 1901, and he is buried in Sevenhill.
Note from Franz Pölzl Entry :
1863 Franz arrived on the Austrian Mission to Australia at Adelaide 04 November 1863 with Francis Lenz and Ignacy Danielwicz. They were all skilled in various branches of domestic service.
◆ David Strong SJ “The Australian Dictionary of Jesuit Biography 1848-2015”, 2nd Edition, Halstead Press, Ultimo NSW, Australia, 2017 - ISBN : 9781925043280 :
“Brother Dan” was a Russian Pole who Entered the Austrian Province at Baumgartenberg, Austria 1856. he was subsequently much employed by Father Dominic Ringaldier, formerly a well known medical doctor to massage his patients in the Society and to manage the “cold water cure”. Dan was an unusually robust man and able for any kind of work.

1863 he came to Australia and Sevenhill on 04 November 1863. He was a shoemaker by trade, but he was also skilled in general domestic duties and gardening. He was a neat and tidy person and a hardworking gentleman. At Sevenhill, like many of the Brothers, he performed the duties of cook, infirmarian, sacristan, prefect and hosteller. He did all things well.

He worked around the Mission stations at Norwood, Kooringa, Manoora, Jamestown, Georgetown and Sevenhill.

He had been unwell for a number of years and sustained a broken arm only months before his death, yet he continued working for as long as he could.

Fleury, Augustin, 1855-1931, Jesuit priest

  • IE IJA J/1315
  • Person
  • 11 January 1855-29 January 1931

Born: 11 January 1855, Delémont, Jura, Switzerland
Entered: 31 October 1873, Sankt Andrä, Austria - Austriaco-Hungaricae Province (ASR-HUN)
Ordained: 1888
Professed: 02 February 1891
Died: 29 January 1931, St Aloysius, Sevenhill, Adelaide, Australia

Transcribed ASR-HUN to HIB : 01 January 1901

◆ David Strong SJ “The Australian Dictionary of Jesuit Biography 1848-2015”, 2nd Edition, Halstead Press, Ultimo NSW, Australia, 2017 - ISBN : 9781925043280 :
He entered the Society at Sankt Andrä, Austria in 1891.

1878-1880 After First Vows he studied Rhetoric at Posen (Poznań, Poland), Autria
1881-1884 He was sent for Regency to Kollegium Kalksburg teaching French and Prefect of boarders.
1884-1887 He was sent to Innsbruck for Theology
1888-1897 He was sent back to Kollegium Kalksburg
1898 He was sent on the Australian Mission, immediately being posted to the Northern Territory to work with Aborigines. A few years after this Mission Station closed, he spent a year at Riverview and a couple of years at Sevenhill.
1905-1916 He was sent to the Richmond Parish
1916-1921 He was back working at Sevenhill
1921-1928 He was sent back to the Richmond Parish
1928-1931 He returned to Sevenhill

◆ Irish Province News
Irish Province News 6th Year No 2 1931
Obituary :
Fr Augustin Fleury

Fr. A. Fleury died at Sevenhills 29 Jan. 1931.

He was born 11 Jan. 1855, and entered the Austrian Province at St. Andra, Lavanttal, Kärten (Carinthia), where he also made his Juniorate. After phil., Theol., Tertianship he spent a great many years as Prefect at Kalksburg, and in 1889 started for Australia. The final transfer of the South Australian Mission from the Austrian to the Irish Province took place in 1901 , and in that year Fr. Fleury was working among the Blacks at Port Darwin, Northern Territory, Australia. He joined the Irish Province, and in the following year was changed to Riverview. In 1903 he became Minister at the Sevenhills Residence, From that date to his death he worked in Residences, spending 13 years in Richmond, 6 at St. James', Somerset St., 9 at Sevenhills. He was Minister for 5 years at Sevenhills, and for 5 more at Richmond. The Mission to the Blacks in Northern Territory, mentioned above, entrusted to the Society in 1882. When Dr. Reynolds, Bishop of Adelaide, was in Europe Pope Leo XIII exhorted him to give to some religious order the work of converting the Australian aborigines. The Bishop approached our Father General on the subject. He consented and entrusted the new Mission to the Austrian Fathers. Fr. Strele was appointed Superior, and on 3. Sept. 1882 he started for Post Darwin, accompanied by Fr. Neubauer and John Francis O'Brien, and Br. Eberhard, all of the Austrian Province.
Notwithstanding a good round sum that had been collected before leaving the South, the Fathers soon found their efforts hampered for want of funds up in that destitute northern region, and in 1886 Fr. Strele went on a begging tour, for the sake of his Blacks through the United States. The effort was not a success, and he then tried Austria with better results. While he was away the Bishop of the Northern Territory, resigned his see, and Leo XIII insisted on Fr. Strele becoming provisional Administrator. To lessen his work Fr. D. McKillop was appointed in 1890 to take charge of the Mission.
Failing health compelled Fr. Strele to return to the South in 1892. He lived on for three years and died a holy death in 1897.
In 1899 an extraordinary flood nearly ruined the Mission Establishment. At that time there was a Plenipotentiary, Fr. Milz, S. J., in Australia who had come to arrange the transfer of the South Australian Mission from the Austrian to the Irish Province. He hastened to the scene of the disaster and after mature deliberation decided to abandon the Mission altogether.
He sent most of the Fathers and Brothers hack to Austria, leaving two Fathers and one Brother to work the place until the Bishop of Geraldton to whom the district had been confided, should make due provision. This took place in July 1899.
In the Irish Catalogue of 1902 we find the following :
Residentia spud Port Darwin
(Port Darwin, Northern Territory, Australia)
R. P. Franciscus Ser. O’Brien. Admin. Dioec. Port Victoriae
P. Augustinus Fleury, Oper (pro Nigritis)
Coadjutor
Augustinus Melzer, Coq. Ad dorn
Next year (1903) P. Franciscus Ser. O'Brien (without the “R” before his name) was stationed at Sevenhill, Fr. Fleury, at Riverview, Br. Melzer at Miller St. our connection with the Northern Territory had come to an end.

Florian, Franz Salvator, 1841-1918, Jesuit brother

  • IE IJA J/156
  • Person
  • 24 December 1841-10 June 1918

Born: 24 December 1841, Austria
Entered: 08 January 1862, Sankt Andrä, Wolfsburg, Carinthia, Austria (AUT)
Final vows: 02 February 1872
Died: 10 June 1918, St Aloysius, Sevenhill, Adelaide, Australia

Transcribed : ASR-HUN to HIB 01 January 1901
◆ HIB Menologies SJ :
Brother Florian seems to have spent almost all his religious life in Australia, living chiefly at Sevenhill and dying there 10 June 1918

◆ David Strong SJ “The Australian Dictionary of Jesuit Biography 1848-2015”, 2nd Edition, Halstead Press, Ultimo NSW, Australia, 2017 - ISBN : 9781925043280 :
He entered the Society at Sankt Andrä, Austria, and after first Vows he remained there and then went to Posen (Poznań, Poland) and Vienna, working mostly as a tailor.

1880 He was sent to the Australian Mission and Sevenhill, where he worked as a tailor and infirmarian for the rest of his life.

O'Dowling, William, 1847-1916, Jesuit priest

  • IE IJA J/328
  • Person
  • 31 March 1847-28 June 1916

Born: 31 March 1847, Thomas Street, Dublin
Entered: 24 December 1870, Turnov Austria (AUT)
Ordained: 1878
Professed: 25 March 1881
Died: 28 June 1916, St Ignatius College, Manresa, Norwood, Adelaide, Australia

◆ HIB Menologies SJ :
He made studies in Prague and was Ordained there.
1878 At the end of third year Theology, being Ordained, he sailed for Adelaide.
He worked in various missions in South Australia and finally died at Norwood, 28 June 1916.

◆ David Strong SJ “The Australian Dictionary of Jesuit Biography 1848-2015”, 2nd Edition, Halstead Press, Ultimo NSW, Australia, 2017 - ISBN : 9781925043280
William O'Dowling entered the Austrian province of the Society at Tyrnau, 24 December 1870, with the specific intention of joining the South Australian Mission. He was a junior at St Andra, studied philosophy at Posen, 1874-76, theology at Innsbruck, 1876-79, and tertianship at Milltown Park. 1879.
He arrived at Sevenhill, 5 March 1880, and taught there for a few years. He also did pastoral work. He then went to Georgetown, 1883-85, Manoora, 1885-87, and Kooringa as superior in 1888. From 1897-1903 he worked in the parish of Norwood, and was minister and procurator He spent two periods at Sevenhill, 1903-04 and 1908-11, as well as a few years at North Sydney, 1904-08. Finally, he went to Norwood, 1911-16, working within the parish.
O'Dowling was a zealous, capable missioner, with great physical strength and endurance, and was a good pastor of souls.

Parsch, Alois, 1843-1910, Jesuit priest

  • IE IJA J/1967
  • Person
  • 05 October 1843-08 November 1910

Born: 05 October 1843, Brunzejf (Ryžoviště), Moravia, Czech Republic
Entered: 21 September 1872, Sankt Andrä Austria - Austriaco-Hungaricae Province (ASR-HUN)
Ordained: 1879
Final vows: 10 October 1883
Died: 08 November 1910, St Ignatius College, Manresa, Norwood, Adelaide, Australia

◆ HIB Menologies SJ :
When he was Ordained he was sent to the Austrian Australian Mission.
He was one of the Austrians who remained in Australia after the amalgamation of the Austrian and Irish Missions in 1901.
He worked at Sevenhill and then at Norwood where he did Parish work. He died at Norwood 08 November 1910

◆ David Strong SJ “The Australian Dictionary of Jesuit Biography 1848-2015”, 2nd Edition, Halstead Press, Ultimo NSW, Australia, 2017 - ISBN : 9781925043280
Parsch entered the Society, aged 29, as a diocesan priest, 21 September 1872, at the noviciate at Tyrnau. He studied philosophy at Posen, 1875, and theology at Innsbruck, 1876-'77 before teaching and prefecting at the Kalksburg College, 1878-81.
He left Hamburg on 6 April 1882, arrived in Adelaide on 11 June, and at Sevenhill on 19 June 1882. From 1889-90 he was stationed at Georgetown, and was a missionary in the districts of Gladstone, Laura, Beetaloo, Narridy, Redhill, and Mundoora. For the following two years he worked at Georgetown and then ministered in the Sevenhill area until 1903 when he went to Norwood until his death.

Reschauer, Anton, 1832-1919, Jesuit priest

  • IE IJA J/373
  • Person
  • 30 December 1832-16 July 1919

Born: 30 December 1832, Münzkirchen, Austria
Entered: 06 September 1855, Baumgartenberg Austria (AUT)
Ordained: 1878
Professed: 02 February 1873
Died: 16 July 1919, St Aloysius, Sevenhill, Adelaide, Australia

Had a brother Cajan who was a Jesuit brother (ASR)

Mission Superior 1882-1888 and 1890-1897

◆ HIB Menologies SJ :
He belonged originally to the Austrian Province, and when the Irish province took responsibility for Sevenhill and Adelaide foe the Irish Mission, he elected to spend his days with the Irish.
He died at Sevenhill 16 July 1919. He was a perfect religious and very hardworking. At the time of his death he was the oldest member of the Irish-Australian Mission.

◆ David Strong SJ “The Australian Dictionary of Jesuit Biography 1848-2015”, 2nd Edition, Halstead Press, Ultimo NSW, Australia, 2017 - ISBN : 9781925043280
Anthony Reshauer's father was a well-to-do baker, and Anthony was educated at the Jesuit school, Freinberg College, Linz. His brother, Cajetan, afterwards became a Jesuit brother.
Reshauer entered the Society 6 September 1855, at Baumgartenberg, and completed his juniorate at the same place, 1857-8. He studied philosophy at Posen, and theology at Innsbruck, Austria, 1864-68, concluding his course with the 'Grand Act'. He later became a professed father. His regency was undertaken at Kalksburg, teaching natural history, physics and mathematics. After theology he taught at Freinberg, Linz, 1868-70, followed by tertianship at St Andra. He returned to Freinberg, 1871-73.
He was sent to Adelaide, Australia, with Josef Peters in early 1874, and went to Sevenhill where he taught Latin, philosophy and theology. in 1876 he was named visitor of the mission, and the following year became superior of the mission from the Adelaide parish of Norwood. He also engaged in parish work, missions and retreats.
From 1880 to 1881 he went to Georgetown and became superior, 1882-88. He was also procurator and a consulter of the mission during this time. In 1885 he attended the episcopal
Plenary Council at Sydney as a theologian to the local bishop, Dr Reynolds. He returned to the parish of Norwood in 1888, and again became superior of the mission, 1890-97. His final years 1897-1919, were spent at Sevenhill. During these years he was extensively engaged in pastoral work.
At die time of the amalgamation of the Austrian and Irish Mission in 1901, Reshauer chose to remain in South Australia as a member of the Irish Mission. In his later years he became gradually more feeble. He was considered a man highly gifted intellectually in many areas, philosophy, theology, natural science, mathematics, and languages, which he combined with deep humility. He was kind and thoughtful of others. He did not relish high office, yet had his fair share of it. Until the end of his life he rose at 4.30 am and was first into the church to visit the Blessed Sacrament. He lived most abstemiously, but was very generous with others. His room contained only the bare essentials. His retreats were greatly liked, especially by priests. His contribution to the Church and Society in Australia was considerable.