Manoora

Taxonomy

Code

Scope note(s)

Source note(s)

Display note(s)

Hierarchical terms

Manoora

Manoora

Equivalent terms

Manoora

Associated terms

Manoora

6 Name results for Manoora

6 results directly related Exclude narrower terms

Danielewicz, Ignacy, 1827-1901, Jesuit brother

  • IE IJA J/116
  • Person
  • 07 February 1827-09 April 1901

Born: 07 February 1827, Ociąż, Poznań, Poland
Entered: 29 October 1856, Baumgartenberg, Austria - Austriaciae Province (ASR)
Final vows: 02 February 1868
Died: 09 April 1901, St Aloysius, Sevenhill, Adelaide, Australia

Transcribed : ASR-HUN to HIB 01 Janaury 1901

◆ HIB Menologies SJ :
He was a useful Brother who belonged to the Austrian Mission in South Australia up to the time of its amalgamation with HIB in Greater Australia.
He died very shortly after the amalgamation 09 April 1901, and he is buried in Sevenhill.
Note from Franz Pölzl Entry :
1863 Franz arrived on the Austrian Mission to Australia at Adelaide 04 November 1863 with Francis Lenz and Ignacy Danielwicz. They were all skilled in various branches of domestic service.
◆ David Strong SJ “The Australian Dictionary of Jesuit Biography 1848-2015”, 2nd Edition, Halstead Press, Ultimo NSW, Australia, 2017 - ISBN : 9781925043280 :
“Brother Dan” was a Russian Pole who Entered the Austrian Province at Baumgartenberg, Austria 1856. he was subsequently much employed by Father Dominic Ringaldier, formerly a well known medical doctor to massage his patients in the Society and to manage the “cold water cure”. Dan was an unusually robust man and able for any kind of work.

1863 he came to Australia and Sevenhill on 04 November 1863. He was a shoemaker by trade, but he was also skilled in general domestic duties and gardening. He was a neat and tidy person and a hardworking gentleman. At Sevenhill, like many of the Brothers, he performed the duties of cook, infirmarian, sacristan, prefect and hosteller. He did all things well.

He worked around the Mission stations at Norwood, Kooringa, Manoora, Jamestown, Georgetown and Sevenhill.

He had been unwell for a number of years and sustained a broken arm only months before his death, yet he continued working for as long as he could.

Dietel, Karl, 1844-1905, Jesuit priest

  • IE IJA J/1183
  • Person
  • 25 March 1844-23 March 1905

Born: 25 March 1844, Mikulov, Czechoslovakia
Entered: 28 September 1867, Sankt Andrä Austria - Austriae Province (ASR)
Ordained: 1880
Professed: 25 March 1878
Died: 23 March 1905, St Aloysius, Sevenhill, Adelaide, Australia

Transcribed ASR to HIB : 01 January 1901

Joined with Irish Australian missioners is 1880

◆ HIB Menologies SJ :
He belonged to the original Austrian Jesuit Mission, and then he transcribed to HIB in 1901 when they took over responsibility for the Mission.

Note from William Hughes Entry :
When his health began to fail he was sent to Sevenhill to prepare for death under the care of an old friend Charles Dietel, who was Superior there at that time.

◆ David Strong SJ “The Australian Dictionary of Jesuit Biography 1848-2015”, 2nd Edition, Halstead Press, Ultimo NSW, Australia, 2017 - ISBN : 9781925043280 :
Karl Entered the Austrian Province 1867

1870-1871 He was sent to Collegium Posoniense, Bratislava, Slovakia for Philosophy
1872-1874 He was sent for Regency to Kalksburg College Vienna and Mariaschein College Czechoslovakia teaching younger students.
1874-1876 He was sent to Innsbruck for Theology
1876-1877 He made tertianship at Drongen Belgium
1877-1879 He came to Australia and firstly to teach at St Aloysius Sevenhill
1879-1881 He was sent to work at the Richmond Parish of St Ignatius
1881-1885 He was sent to Xavier College Kew where he was Minister, Hall Prefect and taught German.
1885-1889 He did some parish work at Manoora, SA
1889-1891 He was back teaching at Xavier College
1891-1897 He was sent to Norwood Parish of St Ignatius
1897-1899 He was appointed Superior at Kooringa, SA
1899-1905 He was sent as Superior and Prefect of the Church to St Aloysius, Sevenhill

Händl, Karl, 1847-1915, Jesuit priest

  • IE IJA J/173
  • Person
  • 25 August 1847-02 August 1915

Born: 25 August 1847, Weißenohe, Bavaria, Germany
Entered: 20 November 1878, Turnov, Czech Republic - Austriacae Province (ASR)
Ordained: - pre Entry
Final vows: 19 March 1890
Died: 02 August 1915, St Aloysius, Sevenhill, Adelaide, Australia

Transcribed ASR-HUN to HIB - 01 January 1901

◆ HIB Menologies SJ :
He was originally of the Austrian Mission in South Australia before amalgamation with HIB in 1901.
He was Minister at Sevenhill in 1914, and Moderator of the Apostleship of Prayer for the diocese of Adelaide.
He was also Superior for a time at Sevenhill.

◆ David Strong SJ “The Australian Dictionary of Jesuit Biography 1848-2015”, 2nd Edition, Halstead Press, Ultimo NSW, Australia, 2017 - ISBN : 9781925043280
Karl Händl entered the Society 20 November 1878, as a secular priest, and was sent to Australia four years later, arriving in June 1882. He was at Manoora, 1884-86; St Mark's, Port Pirie, 1889-90, doing missionary work in the Crystal Brook district; Kooringa, 1891-92; Norwood, 1893-983 Kooringa, 1899; and Georgetown, 1900. That year he was also a mission consulter. Then he went to Sevenhill as vice-superior and minister and was involved in pastoral work.
In 1901 he transferred to the Irish province From 1901-05 he was superior and parish priest of Norwood, and then 1905-15, was minister at Sevenhill, and superior for the year 1912. In his later years he was moderator of the Apostleship of Prayer for the Adelaide archdiocese.

Moloney, Edmond, 1841-1925, Jesuit brother

  • IE IJA J/250
  • Person
  • 11 August 1841-25 July 1925

Born: 11 August 1841, County Limerick
Entered: 15 June 1870, Sevenhill, Australia - Austriaco-Hungaricae Province (ASR-HUN)
Professed: 25 March 1881
Died: 25 July 1925, St Aloysius, Sevenhill, Adelaide, Australia

Transcribed : ASR-HUN to HIB 01/01/1901

Edmund Moloney, a half brother of Thomas Carroll - RIP 1938 - and Francis - RIP 1929

◆ HIB Menologies SJ :
He had joined the Austian Mission at Sevenhill, and spent the best part of the rest of his life there until his death there 25/07/1925.
He was refectorian at Sevenhill.

◆ David Strong SJ “The Australian Dictionary of Jesuit Biography 1848-2015”, 2nd Edition, Halstead Press, Ultimo NSW, Australia, 2017 - ISBN : 9781925043280
Edmund Maloney, a half brother of Thomas Carroll, entered the Society at Sevenhill, 15 June 1870. After taking vows he remained at Sevenhill until 1877 as assistant tailor, refectorian and cook. In 1877 he was at Georgetown as cook and houseman, and in 1878, he performed similar duties at Manoora. From 1879-84 he was back at Sevenhill as assistant cook and doing housework. He returned to Manoora, 1884-86, was at Norwood in 1887, Kooringa in 1888, and in 1889 he was again at Sevenhill, where he spent the rest of his life, with the exception of 1907, when he was at Norwood.
Moloney was an active, zealous man with a powerful physique and equable temperament.

O'Dowling, William, 1847-1916, Jesuit priest

  • IE IJA J/328
  • Person
  • 31 March 1847-28 June 1916

Born: 31 March 1847, Thomas Street, Dublin
Entered: 24 December 1870, Turnov Austria (AUT)
Ordained: 1878
Professed: 25 March 1881
Died: 28 June 1916, St Ignatius College, Manresa, Norwood, Adelaide, Australia

◆ HIB Menologies SJ :
He made studies in Prague and was Ordained there.
1878 At the end of third year Theology, being Ordained, he sailed for Adelaide.
He worked in various missions in South Australia and finally died at Norwood, 28 June 1916.

◆ David Strong SJ “The Australian Dictionary of Jesuit Biography 1848-2015”, 2nd Edition, Halstead Press, Ultimo NSW, Australia, 2017 - ISBN : 9781925043280
William O'Dowling entered the Austrian province of the Society at Tyrnau, 24 December 1870, with the specific intention of joining the South Australian Mission. He was a junior at St Andra, studied philosophy at Posen, 1874-76, theology at Innsbruck, 1876-79, and tertianship at Milltown Park. 1879.
He arrived at Sevenhill, 5 March 1880, and taught there for a few years. He also did pastoral work. He then went to Georgetown, 1883-85, Manoora, 1885-87, and Kooringa as superior in 1888. From 1897-1903 he worked in the parish of Norwood, and was minister and procurator He spent two periods at Sevenhill, 1903-04 and 1908-11, as well as a few years at North Sydney, 1904-08. Finally, he went to Norwood, 1911-16, working within the parish.
O'Dowling was a zealous, capable missioner, with great physical strength and endurance, and was a good pastor of souls.

Polk, Josef, 1820-1914, Jesuit priest

  • IE IJA J/361
  • Person
  • 18 March 1820-03 February 1914

Born: 18 March 1820, Kitzbüehel, Tyrol, Austria
Entered: 16 August 1839, Graz, Austria - Austriacae-Gallicianae Province (AUT-GALI)
Ordained: 1847/8
Professed: 08 December 1857
Died: 03 February 1914, St Aloysius, Sevenhill, Adelaide, Australia

◆ HIB Menologies SJ :
He belonged to the Austrian Province and arrived there from America 30 August 1861.

Nearly 53 years of his life were spent in South Australia, during which time he held various offices, including that of Superior.
He was very hard working and lived to a great age - 94. he died at Sevenhill 03 February 1914

Note from Franz Pölzl Entry
The writer of an interesting article entitles “The Society in Australia”, which appeared in the “Woodstock Letters”, refers to Brother Pölzl : “as being one of those, l together with Father Polk, to whom we are indebted for the details of the events which led to the founding of the Mission of the Society in South Australia. Both Father Polk and Brother Pölzl were assiduous in collecting full and correct data of what had happened in the early years and in committing to writing the events of which they were eye-witnesses”.

◆ David Strong SJ “The Australian Dictionary of Jesuit Biography 1848-2015”, 2nd Edition, Halstead Press, Ultimo NSW, Australia, 2017 - ISBN : 9781925043280
Joseph Polk entered the noviciate of the Gallician province at Graz, in Styria, 16 August 1839, ten years after the province had opened its first house on Austrian soil on 4 May. Polk worked and studied at Graz, Linz and Innsbruck until 1848, the year of the revolution, and the dispersion of the Austrian province, which had been formed only in 1846, and to which he had been transferred. He was ordained early and sent to work among the German Catholics in the Maryland province, USA, remaining there until 1860.
In 1861 Polk returned to Europe and was for a short time minister at the college in Linz, and was then sent on the South Australian Mission, arriving at Sevenhill on 6 September 1861.
He joined the staff of St Aloysius' College, Sevenhill, and worked in the church, preaching in both English and German. In 1863 he was appointed superior of the mission. While superior, he continued to teach, preach and give missions and retreats. In 1865 he was called to Melbourne to consult with the bishop as to the foundation of a college of the Society there. It was decided to ask the Irish Jesuits.
In 1870 he went to the Norwood parish, founded the year before. Then Polk went to Manoora as superior of the new residence. In 1877 he returned to Sevenhill, and back to Manoora until 1887, when he returned to Sevenhill as minister, and remained for the rest of his life.
Polk stayed on in Australia after the amalgamation of the missions. He was a man of iron constitution and strong physical build, a strict disciplinarian, full of zeal and solid piety, an
exemplary religious, and a great strength to the mission for 50 years.