Bundoora

Taxonomy

Code

Scope note(s)

Source note(s)

Display note(s)

Hierarchical terms

Bundoora

Equivalent terms

Bundoora

Associated terms

Bundoora

4 Name results for Bundoora

Collopy, George, 1893-1973, Jesuit priest

  • IE IJA J/1072
  • Person
  • 05 December 1893-08 October 1973

Born: 05 December 1893, Melbourne, Australia
Entered: 14 August 1915, Loyola Greenwich, Australia (HIB)
Ordained: 31 July 1926, Milltown Park, Dublin
Final Vows: 02 February 1930, Xavier College, Kew, Melbourne, Australia
Died: 08 October 1973, Burke Hall, Kew, Melbourne, Australia - Australiae Province (ASL)

Transcribed HIB to ASL : 05 April 1931

by 1919 in Australia - Regency
by 1925 at Hastings, Sussex, England (LUGD) studying
by 1927 at Paray-le-Monial France (LUGD) studying
by 1929 at St Beuno’s Wales (ANG) making Tertianship

◆ David Strong SJ “The Australian Dictionary of Jesuit Biography 1848-2015”, 2nd Edition, Halstead Press, Ultimo NSW, Australia, 2017 - ISBN : 9781925043280 :
His early education was at CBC Parade College Melbourne and had then worked with the Customs department for a number of years before Entry at Loyola Greenwich.

His Jesuit studies were undertaken in Ireland and France and he was Ordained in 1926.
When he returned to Australia after his studies he was sent as Minister to Sevenhill and then Sportsmaster to Xavier College Kew.
1942 He returned to Sevenhill as Superior and Parish Priest
1942-1949 He was sent to St Ignatius College Riverview as Minister. As Minister at Riverview, he knew the boys well, and while not universally popular, he was considered fair. As a disciplinarian in the refectory he was without equal, and always in control of the situation. His concern for the health of the boys was well known, as was his concern for what he considered wasteful expenditure. At time he was perhaps not the happiest of men, but he was always doing his job. He was always where he needed to be, and if you needed something you wouldn’t get more than you needed, and perhaps less.
1949-1950 He was sent to the Hawthorn Parish as Minister
1950-1955 He was appointed Minister at St Patrick’s College Melbourne. This gave him more time to smoke his Captain Petersen pipe and a trip down Brunswick Street on a Saturday afternoon. However this situation did no last, as an accident involving the Rector and some other members of the community caused him to be appointed Acting Rector and later confirmed as Vice Rector (1951-1955) This didn’t eliminate the moments of reflective smoking or visits to the Fitzroy Football Club. Indeed it was said this was one of the happiest periods of his life.
1956-1961 When Henry Johnston had to attend a conference in Rome, he was appointed Acting Parish Priest at St Mary’s, Sydney, and he was later confirmed as Parish Priest.
1961-1968 He returned to St Patrick’s College teaching Religion, History, Latin, Mathematics and English. In addition he took on the job of Procurator for the Province, a job he held until he was almost 80 years old.
1968 His last appointment was at Burke Hall Kew.

He was very parsimonious with money, always critical of requests, and sometimes required the direct intervention of the Provincial or Socius. He also found it hard to adapt to the Church of the post Vatican II era. So, Community Meetings and Concelebrations were not congenial. He could be a difficult man, but he was reliable. In tough times he did the work that he was given as well as he could.

Fitzgerald, Joseph, 1899-1973, Jesuit priest

  • IE IJA J/1301
  • Person
  • 21 May 1899-28 November 1973

Born: 21 May 1899, Richmond, Victoria, Australia
Entered: 12 February 1918, Loyola Greenwich, Australia (HIB)
Ordained: 31 July 1934, Milltown Park, Dublin
Professed: 15 August 1937
Died: 28 November 1973, Manresa, Hawthorn, Melbourne, Australia - Australiae Province (ASL)

Transcribed HIB to ASL : 05 April 1931

by 1929 in Australia - Regency

◆ David Strong SJ “The Australian Dictionary of Jesuit Biography 1848-2015”, 2nd Edition, Halstead Press, Ultimo NSW, Australia, 2017 - ISBN : 9781925043280 :
His early education was at St Ignatius Richmond and CBC Parade, Victoria Parade, Melbourne before Entry at Loyola Greenwich.

1920-1921 He was sent to St Stanislaus College Tullabeg Ireland for his Juniorate
1921-1924 He was at Rathfarnham Castle studying at University College Dublin
1924-1927 He was sent to Milltown Park Dublin for Philosophy
1928-1931 He returned to Australia and Xavier College for Regency as Second Prefect
1931-1935 He was back in Ireland at Milltown Park for Theology
1935-1936 He was set to St Beuno’s Wales for Tertianship
1936-1939 He returned to Xavier College Kew as First prefect and teacher
1939-1966 He was sent to work at the the Hawthorn Parish, where a major work he did was establishing and organising the Sodality for men, which excelled at Parish visitations
1966-1971 He was sent to the Richmond Parish
1971-1973 He returned to Hawthorn.

He was full of enthusiasm, doing great work as a Prefect in the Colleges and as an organiser of Sodalities. His Men’s Sodality at hawthorn was very popular and did much in the way of Parish Visitation. Joseph was highly respected by the men of the Parish, and he left the care of women in the Parish to others.

◆ Irish Province News

Irish Province News 49th Year No 2 1974

Obituary :

Fr Joseph Fitzgerald (1899-1973) (Australia)

Fr Joe Fitzgerald was born in Richmond, Melbourne, on 21 May 1899, and entered the Society in 1918 at the old Loyola Novitiate in Sydney where he had Fr George Byrne as novice master in his first year, and Fr. John Corcoran in his second. In 1920 he went to Tullabeg for juniorate studies, and the following year to Rathfarnham from which he attended the University until 1924 when he went to Milltown Park for philosophy. In 1927 he returned to Australia, and taught in St Ignatius College, Riverview, and Xavier College, Melbourne, In 1931 he was back in Ireland again. for theology at Milltown Park where he was ordained priest by Bishop Wall in 1934. After tertianship in St Buenos, he returned to Australia in 1936, and after a few years in the colleges, he was assigned to Hawthorn parish, Melbourne, where he remained until 1967 when he was transferred to Richmond parish. In 1971 he returned to Hawthorn parish until his death on 28 November 1973.
Fr Joe who was well known to many of the older generation of the Province, was a most friendly and likeable person. He spent nearly all his priestly life in the parishes where his great organising ability and zeal for souls were amply displayed. For over thirty years, he was the director of the Men's Confraternity of the Sacred Heart, which was unique in Australia. Its members were all men, nearly 1,000 in number, and it was an inspiring spectacle to see over 90 per cent of that group attending Mass in Hawthorn every first Sunday of the month. A few years ago he had a severe heart attack, but he would not slacken his pace, and so, as he hoped and prayed, he died in harness ready to meet the Master he had served so zealously.

We add a few recollections of a contemporary in the Irish Province, a novice when Fr Ftizgerald originally arrived in Ireland at Tullabeg for his juniorate :
He was a fine vigorous young man well-proportioned and an appearance of maturity beyond his years a keen upholder of Fr Lockington's principles of bodily health and spiritual vigour.
During the Tullabeg period the Templemore “miracles” hit the height of their publicity and Mr Fitzgerald, borrowing for the occasion Fr Richard O'Reilly's bicycle, joined the pilgrim trek. Through some unkindness of fate, traffic congestion or other misadventure, he returned to base with a bicycle other than Fr O'Reilly's, and not so good. Condonation, we trust, was duly pleaded and indulged. RIP

O'Collins, William P, 1890-1970, Jesuit priest

  • IE IJA J/1872
  • Person
  • 10 December 1890-20 November 1970

Born: 10 December 1890, Port Melbourne, Victoria, Australia
Entered: 24 September 1926, St Stanislaus College, Tullabeg, County Offaly
Ordained: 05 June 1914
Final vows: 15 August 1937
Died: 20 November 1970, St John of God Hospital, Ballarat Victoria, Australia - Australiae Province (ASL)

Part of the St Ignatius, Richmond, Melbourne community at the time of death

Transcribed HIB to ASL : 05 April 1931

◆ David Strong SJ “The Australian Dictionary of Jesuit Biography 1848-2015”, 2nd Edition, Halstead Press, Ultimo NSW, Australia, 2017 - ISBN : 9781925043280
William O'Collins was educated at CBC Parade, and for the priesthood at St Patrick's College, Manly, and Propaganda College, Rome. He was ordained a priest of the Melbourne archdiocese, 9 June 1914, and served in the parishes of Essendon, Geelong, Seymour and South Melbourne, in addition to work as an army chaplain.
O'Collins entered the Society at Tullabeg, 24 September 1926, revised philosophy and theology at Milltown Park, 1927-29, and worked in the Gardiner Street parish, 1929-30
Tertianship was at the Piazza del Gesu, Rome, 1930-31.
He returned to Australia in ill health from consumption, and while officially attached to the parish of Richmond, 1931-34, spent much of this time in the diocese of Geraldton with his
brother the bishop,
From 1935-46 he was director of retreats at Loyola College, Watsonia, becoming the rector in 1939. Then he did parish work in Hawthorn, 1947-53, being superior in 1947. During this time he lectured in pastoral theology to the diocesan seminarians at Corpus Christi College, Werribee. He also organised an apologetics course for non-Catholics. His last residence was the parish of Richmond. 1954-70.
O'Collins was a devoted and methodical worker, assiduous in parish visitation and in the confessional. He died in hospital in Ballarat after a short illness

Van Proöyen, Thomas, 1905-1955, Jesuit priest

  • IE IJA J/2202
  • Person
  • 05 March 1905-08 May 1955

Born: 05 March 1905, Richmond, Melbourne, Victoria, Australia
Entered: 17 March 1924, Loyola Greenwich, Australia (HIB)
Ordained 24 August 1939, Leuven, Belgium
Final vows: 02 February 1924
Died: 08 May 1955, Mount Saint Evin’s Hospital, Fitzroy, Melbourne, Australia - Australiae Province (ASL)

Part of the St Ignatius College, Riverview, Sydney, Australia community at the time of death
Transcribed HIB to ASL : 05 April 1931
by 1930 in Vals France (TOLO) studying

◆ David Strong SJ “The Australian Dictionary of Jesuit Biography 1848-2015”, 2nd Edition, Halstead Press, Ultimo NSW, Australia, 2017 - ISBN : 9781925043280
Thomas Van Prooyen was educated at St Ignatius', Richmond, and CBC Parade, Melbourne, before he entered the Society at Loyola College, Greenwich, 17 March 1924. He was a junior at Rathfarnham, gaining a BA, 1926-29, and then studying philosophy at Vals, 1929-32. He was a regent and second prefect at Xavier College, 1932-36, and studied theology at Louvain, and Milltown Park, 1936-40. Tertianship was at Rathfarnham, 1940-41.
He returned to Australia and Xavier College, 1942-46, and was first prefect, 1943-45. Then he taught at St Patrick's College, 1947-52, and was also prefect of discipline, sports master, and an officer of cadets. He is remembered for his boundless energy and unflagging interest in the welfare of the boys, his loud booming voice and at times severe looking and aggressive mien. His final appointment was at Riverview, 1952-55, teaching Latin and history, and coaching athletics, rugby and cricket, as well as being involved in cadets.
Van Prooyen was actually a very pleasant person to be with, but some imagined him a somewhat bearish person in his younger years. He was a very hard worker, full of life and energy, and he had good success as second division prefect, even though he was thought of as over-severe in first division at Xavier College. He died from a very painful cancer that lasted some years. He gave much edification by his patience and courageous good humor. He went to Melbourne for his final illness, dying at St Evin's, and was buried from Xavier College.