Browne, Eugene, 1823-1916, Jesuit priest

Identity area

Type of entity

Person

Authorized form of name

Browne, Eugene, 1823-1916, Jesuit priest

Parallel form(s) of name

Standardized form(s) of name according to other rules

Other form(s) of name

Identifiers for corporate bodies

Description area

Dates of existence

31 July 1823-17 December 1916

History

Born: 31 July 1823, Ballivor, County Meath
Entered: 15 October 1840, Turnoi, Belgium - Belgicae Province (BELG)
Ordained: 21 May 1853, Dublin
Final vows: 02 February 1860
Died: 17 December 1916, Milltown Park, Dublin

by 1851 at Laval France (FRA) studying theology

◆ HIB Menologies SJ :
Born to an old Catholic family.

After his Noviceship at St Acheul, he studied Philosophy and Theology at Laval.
He was Ordained 21 May 1853 by Dr Paul Cullen Archbishop of Dublin
1860-1870 He was appointed for a long reign as Rector of Clongowes. (August 1860 to 21 July 1870), having already spent years there as a Teacher and Minister.
1872 He became Minister at Tullabeg.
He was then sent to teach at Belvedere and he suffered from some health issues.
1880 From 1880 he lived at Milltown until his death there.
1883 He was appointed Procurator of the Province, a post he held until within a few years of his death, and he was succeeded by Thomas Wheeler.
1884-1889 He was Rector of Milltown.
He was also Socius to the Provincial for some years, and acted as Vice-Provincial when the then Provincial John Conmee went as Visitor to Australia.
The last years of his life were spent as a Hospital Chaplain at the Hospital for the Incurables.
He died at Milltown 17 December 1916, aged 93.
He was often referred to as the “Patriarch of the Province”. he was a remarkably pious man, and daily Mass was everything for him.
Father Browne is “Father Kincaird” of “Schoolboys Three” (by William Patrick Kelly, published 1895 and set in Clongowes).

Note from Joseph O’Malley Entry :
He made his Noviceship in France with William Kelly, and then remained there for studies with Eugene Browne and Edmund Hogan

◆ James B Stephenson SJ Menologies 1973

Father Eugene Browne 1823-1916
Fr Eugene Browne had the distinction of being Rector of Clongowes for 10 years, from 1860-1870. Born in Ballivor County Meath, he entered the Society in 1840, and he made his noviceship and sacred studies at Laval in France.

He became Procurator of the Province and Rector of Milltown from 1884-1889. He afterwards acted as Socius to the Provincial, as as Vice Provincial during the absence of Fr Conmee in Australia. He had a useful life of administration which had the hallmark of success in his popularity with all members of the Province.

During the last years of his life, he was very faithful in his attendance on the sick in the Incurables.

He died on December 17th 1916.

Places

Legal status

Functions, occupations and activities

Mandates/sources of authority

Internal structures/genealogy

General context

Relationships area

Related entity

Belgicae Province of the Society of Jesus

Identifier of related entity

Category of relationship

hierarchical

Type of relationship

Belgicae Province of the Society of Jesus

controls

Browne, Eugene, 1823-1916, Jesuit priest

Dates of relationship

Description of relationship

Entered Province.

Related entity

Irish Vice-Province of the Society of Jesus, 1830- (1830-)

Identifier of related entity

IE IJA

Category of relationship

hierarchical

Type of relationship

Irish Vice-Province of the Society of Jesus, 1830-

controls

Browne, Eugene, 1823-1916, Jesuit priest

Dates of relationship

Description of relationship

Transcribed.

Access points area

Subject access points

Control area

Authority record identifier

IE IJA J/568

Maintained by

Institution identifier

IE IJA

Rules and/or conventions used

Status

Level of detail

Dates of creation, revision and deletion

Language(s)

Script(s)

Sources

Maintenance notes