Showing 3828 results

Name

Woulfe, Gaspar, 1673-1748, Jesuit priest

  • Person
  • 04 January 1673-29 October 1748

Alias de Lupis

Born: 04 January 1673, Ireland
Entered: 27 August 1691Bologna, Italy - Venetae Province (VEM)
Ordained: c 1701, Mantua, Italy
Final Vows: 02 February 1709
Died: 29 October 1748, Bologna, Italy - Venetae Province (VEM)

1724 Went to Rome 24/03/1724

◆ Fr Francis Finegan SJ :
1693-1700 After First Vows he was sent for studies in Rheotoric and Philosophy to Parma, and then to Mantua for Theology, and Ordained c 1701. After Ordination he was not sent to teaching due to frail health,mainly his eyesight, but became known as a prudent Spiritual Director in Bologna
1701-1714 Sent as Minister to Ravenna, Brescia and the Noviciate at Novellara.
1714-1724 He was sent as Operarius at the Church in Bologna.
1724-1731 Sent to Scots College Rome as Prefect of Studies
1731-1732 Sent to Spain for health reasons and became Spiritual Director at the Irish College Salamanca. Rector at Irish College Salamanca where he was able to restore some peace in the College after the deposition of John Harrison, not least because he was seen as something of an outsider. he remained in this job for about eighteen months,
1732 He returned to Bologna and ministered in that city until his death while visiting one of the Churches 29/10/1748. His was considered to be an excellent Spiritual Director.

Wrafter, Joseph, 1865-1934, Jesuit priest and chaplain

  • IE IJA J/705
  • Person
  • 09 August 1865-05 September 1934

Born: 09 August 1865, Rosenallis, Co Laois
Entered: 03 November 1883, Milltown Park, Dublin/Loyola House, Dromore, County Down
Ordained: 1899
Professed: 15 August 1902
Died: 05 September 1934, St Vincent’s Hospital

Part of the St Francis Xavier's, Upper Gardiner Street, Dublin community at the time of death

Early education at St Stanislaus College SJ, Tullabeg

Chaplain in the First World War.

by 1894 at Leuven Belgium (BELG) studying
by 1901 at Sartirana, Merate, Como, Italy (VEN) making Tertianship
by 1917 Military Chaplain : 8th Royal Munster Fusiliers, France
by 1918 Military Chaplain : 7th Leinster Regiment, BEF France
by 1919 Military Chaplain : Chaplain to the Forces, Schveningen, Netherlands

◆ HIB Menologies SJ :
Note from Nicholas Walsh Entry :
He died in the end room of Bannon’s corridor, and the Provincial William Delaney and Minister Joseph Wrafter were with him at the end.”

◆ Jesuits in Ireland : https://www.jesuit.ie/blog/damien-burke/a-sparrow-to-fall/

A sparrow to fall
Damien Burke
A BBC Northern Ireland documentary, Voices 16 – Somme (BBC 1 NI on Wednesday 29th June,
9pm) explores the events of 1916 through the testimony of the people who witnessed it and their families. Documentary makers and relatives of Jesuit chaplain Willie Doyle were shown his letters, postcards and personal possessions kept here at the Irish Jesuit Archives. In the 1920s, Alfred O’Rahilly used some of these letters in his biography of Fr Willie Doyle SJ. Afterwards they were given to Willie’s brother, Charles, and were stored for safekeeping in the basement of St Francis Xavier’s church, Lower Gardiner Street, Dublin in 1949. In 2011, they were accessioned into the archives.
Fr Willie Doyle SJ was one of ten Irish Jesuits who served as chaplains at the battle of the Somme (1 July- 18 November 1916): seven with the British forces; three with the Australian. Their letters, diaries and photographs witness their presence to the horror of war.

Fr Joseph Wrafter SJ, 8th Royal Munster Fusiliers (06 July 1916):
It is a very terrible thing where a show is on & no one I know wants any more of it than he has seen if he has been in it at all. But of course all have to see it through & the men are really splendid...Between killed & wounded we lost in that period quite a fourth of our Battalions & the Leinsters nearly as many. But they did good work & the enemy got a good deal more than they gave. It is dreadful to see the way the poor fellows are broken & mangled sometimes out of all recognition.

https://www.jesuit.ie/blog/damien-burke/jesuits-and-the-influenza-1918-19/

Jesuits and the influenza, 1918-19
Damien Burke
The influenza pandemic that raged worldwide in 1918-19 (misnamed the Spanish flu, as during the First World War, neutral Spain reported on the influenza) killed approximately 100 million people.

The influenza was widely referenced by Irish Jesuit chaplains in the First World War. And Fr Joseph Wrafter SJ writing in December 1918: “the influenza is raging here and all over Holland as everywhere”.

◆ Irish Province News

Irish Province News 9th Year No 4 1934

Obituary :

Father Joseph Wrafter

Father Wrafter died at St. Vincent's Hospital on Wednesday5th September, 1934. For a considerable time he had been in very poor health, even before he left Clongowes in 1932, he had suffered a good deal. He was an invalid for nearly the two years he spent in Gardiner St., yet, with his usual courage, he did very fully all the work he was allowed to do. At last he was compelled to go to St. Vincent’s, where for some three weeks before his death he was very often quite unconscious.
In next number, we shall give a short sketch of his life in the Society.

Irish Province News 10th Year No 1 1935

Father Joseph Wrafter Continued

Father Wrafter was born near Rosenallis in Leix on the 9th August, 1865. He went with his two elder brothers, William and Thomas, to Tullabeg in 1877, where he remained until

  1. On November 3rd of that year he entered the Novitiate which was then at Milltown Park, but was transferred the following year to Dromore, Co. Down. He next spent a year
    as a Junior in Milltown, and had just begun his Philosophy there, when in November, 1886, the year of the amalgamation (Tullabeg and Clongowes) he was sent to Clongowes. He was Third Line and Gallery Prefect there for three years, and from 1889 to 1891 had charge of the Large Study. In the former of these years he utilised his great histrionic powers in getting up “The Tempest” which was an unqualified success. In 1891 he was appointed Higher Line Prefect although he had not yet done his Philosophy, and was the youngest man on the prefectorial staff. But his strength of character and sense of justice made up for these drawbacks. In 1893, after seven years' work as a scholastic in Clongowes, he went to Louvain for Philosophy, and in 1896 to Milltown Park for Theology, joining the Long Course.
    In the early summer of 1899 he went down to Clongowes to stay for about a month, in order to take the place of Father Fegan who had left to undergo a serious operation. However Father Wrafter remained in Clongowes the following year as Prefect of the Small Study, and next year saw him a Tertian in the Province of Venice.
    From 1900 to 1903 he was stationed in University College St, Stephen's Green, as Minister. After a year on the Mission Staff, with headquarters at the Crescent, Limerick, he renewed
    his connection With Clongowes, this time as Minister, remaining there until 1908, when he went to Gardiner St. and, in addition to the ordinary work, got charge of the Police Sodality. The next year he was appointed Minister and held that position until 1942, with the exception of a break of three years (1916-1919), when he was Military Chaplain in France and Holland. While at the front he distinguished himself by his great coolness and bravery. He was awarded the MC, but an officer who himself won the V.C., said that “every day, Father Wrafter did things that deserved the VC”.
    In 1924 he became Minister in Leeson St., and had charge of University Hall. Next year he again took up work in Clongowes as Minister and held the position for ten years. It was during these years that the new building was erected in Clongowes, in which Father Wrafter took a very great interest. 1934 saw him once more in Gardiner St, but incapable of much active work. However, as long as he possibly could, he said Mass and attended to his Confessional to which he had always been most devoted.
    He celebrated his Golden jubilee in the Society in November 1933, but did not long survive the event. The malady to which he had long been subject - phlebitis - had poisoned his system and after some weeks in hospital he died on 5th September 1934.
    The most remarkable thing about Father Wrafter's life in the Society was his long term of office as Minister in all twenty six years, thirteen in Clongowes, ten in Gardiner Stand ten in the University. He possessed in a high degree the qualities required for that office. He was a fine organiser quickly saw what was wanted, and then had the power to descend to details. He was extremely just and patient and was moreover the very soul of generosity, loving to see and to make others happy. To the poor also he was very kind. Many of the beggars and tramps who came to Clongowes made it a point to ask for Father Wrafter, they almost seemed to be personal friends of his so familiarly did he chat with them.
    What struck one most in Father Wrafter was his strong will and his great sense of duty Whatever he took in hand he saw through, and whatever was his duty would be done thoroughly. During his last few years as Minister in Clongowes he suffered from phlebitis which caused his legs to become very much swollen and painful, but unless absolutely forbidden by the doctor, he was sure to go down to the refectory to preside at the boys' meals. He was indefatigable in his care of and kindness to the sick, frequently visiting them in the infirmary during the night. This did not prevent him from being the first to rise in the morning. He always said the 6 o'clock Mass. Indeed it was wonderful how he contrived to do with so little sleep. In his last illness this strength of character was most noticeable, for though he suffered very much he never complained, but always made as little as possible of his sufferings. The nurses who attended him marvelled, and were much edified at his patience and resignation.
    How much his kindness and help to so many were appreciated was shown by the number of people, many of them in humble circumstances who called at the hospital to enquire for him during his last illness. R.I.P

Wright, Joseph, 1698-1760, Jesuit priest

  • Person
  • 31 December 1698-14 March 1760

Born: 31 December 1698, Portugal
Entered: 31 March 1720, Watten, Belgium - Angliae Province (ANG)
Final Vows: 1731
Died: 14 March 1760, Ghent, Belgium - Angliae Province (ANG)

Son of Edmund

◆ Fr Edmund Hogan SJ “Catalogica Chronologica” :
Two Entries
DOB 30/12/1698 of Irish parents Portugal; Ent 31/03/1720; FV 1731; RIP 14/03/1762 Ghent aged 62 (Necrology)
1720-1730 On the Mission at Wardour Castle, Wiltshire - also was on Mission at Southend
1741 At Liège preparing for the Mission (presumably ANG)
1753 At Norwich

◆ CATSJ I-Y has
DOB 10th or 30/03/1698 Portugal of Irish parents; Ent 30/03/1720; (all CAT 1723)
Peter Wright 30/03/1720 (loose Hogan note)

◆ George Oliver Towards Illustrating the Biography of the Scotch, English and Irish Members SJ
WRIGHT, JOSEPH,was admitted on the 31st of March, 1720 : eleven years later was ranked amongst the Spiritual Coadjutors. I find that he was a Missionary at Wardour and Southend, for some time. He died in England on the 14th of March, 1760, aet. 61.

Wright, Matthew, 1647-1711, Jesuit priest

  • Person
  • 20 September 1647-22 August 1711

Born: 20 September 1647, Madrid, Spain
Entered: 18 February 1668, Watten, Belgium - Angliae Province (ANG)
Ordained: 09 April 1678
Died: 22 August 1711, Dunkirk, Hauts-de-France, France - Angliae Province (ANG)

Son of Sir Benjamin and Jane (Williams) of Cranham Hall, Essex

◆ Came with three others (Charles Petre, Joseph Plowden and Andrew Poulton) under former ANG Provincial, John Warner, in 1689-1690 and was a Missioner in Ireland, Fr Warner as Confessor, the others in schools, and preaching in the country
(Cousin of Charles Petre??)

◆ The English Jesuits 1650-1829 Geoffrey Holt SJ : Catholic Record Society 1984
1684-1687 St Omer
1689-1690 Ireland
1691-1692 Ghent

◆ George Oliver Towards Illustrating the Biography of the Scotch, English and Irish Members SJ
WRIGHT, MATTHEW, admitted on the 18th of February, 1668: was rector of Watten from 1694 to 1698 : occurs Prefect of Studies at St. Omer s College in 1704 : for the Four last years of his life was Rector of Ghent, but actually died at Dunkirk, on the 22nd of August, 1711, aet. 64.

Wrigley, William, 1859-1883, Jesuit scholastic

  • Person
  • 21 August 1859-24 February 1883

Born 21 August 1859, Ballarat, Victoria, Australia
Entered 31 January 1880, Sevenhill Australia - Austriaco-Hungaricae Province (ASR-HUN)
Died 24 February 1883, St Ignatius College, Riverview, Sydney, Australia

Transcribed ASR-HUN to HIB : 1882

◆ HIB Menologies SJ :
Early education at St Patrick’s College, and Melbourne University.

First Australian Jesuit to join HIB

Died at Riverview of a stroke, following a cricket match in which he had played, 24/02/1883. His death had a profound effect on the students, all went to Confession that night and Mass the following day. At the funeral, they walked in procession, three abreast.

◆ David Strong SJ “The Australian Dictionary of Jesuit Biography 1848-2015”, 2nd Edition, Halstead Press, Ultimo NSW, Australia, 2017 - ISBN : 9781925043280
William Wrigley was the first native-born Australian to join the mission of the Irish Jesuits in Australia. He entered at Sevenhill, 31 January 1880. He had previously studied at St Patrick's College, East Melbourne, and gained a BA at The University of Melbourne. As a novice he had some ear trouble, which it was feared might prevent him from being admitted to vows. He was sent to St Ignatius' College, Riverview, and took vows in the chapel at Riverview, 16 June 1882, as the doctor declared that his deafness was gradually decreasing. He soon proved to be a very capable master, a good religious, and, in Joseph Dalton's view, the most useful and efficient of all the Australian Novices.
On Saturday, 24 February 1883, Wrigley bowled for the college XI against an Old Boys' team, and, jubilant at the college victory in one innings, led the race back to refreshments. He vaulted a gate at the southern edge of the field, close to where the infirmary was later built, and fell down on the other side, unconscious. He appeared to be dead, but according to the doctor, did not really die until about 8 pm. The school greatly mourned his loss.

Wulfe, James, 1724-1783, Jesuit priest

  • Person
  • 1724-19 June 1783

Born: 26 Fenruary 1724, El Puerta de Santa Maria, Cadiz, Spain
Entered: 29 August1748, Seville, Spain - Baeticae Province (BAE)
Ordained: c 1754,
Died: 19 June 1783, Ferrara, Italy - Peruvianae Province (PER)

1751 or 1754 He went to Peru certainly there in 1754 and already ordained.
Procurator in several colleges.
At the time of the expulsion he was acting as Prefect of the Houses of Retreats and the Confraternity of Loreto at Arequipa. He survived a journey, and landed in Italy, where he joined other Spanish exiles. He died at Ferrara in 1783.

◆ James B Stephenson SJ Menologies 1973

Father James Woulfe 1724-1783
Fr James Woulfe was born in Puerto de Santa Maria in Spain of Irish parents, in 1724, and entered the Society at Seville in 1748.

By the year 1754 he was in Peru and already a priest. At the time of expulsion he was Acting Prefect of Houses of Retreat at Arequipa. He survived the horrors of the voyage home and landed in Italy, where he joined his exiled Spanish brethren.

He died at Ferrara in 1783.

Yeomans, William, 1925-1989. Jesuit priest

  • Person
  • 10 May 1925-08 January 1989

Born 10 May 1925, Leeds, Yorkshire, England
Entered 07 September 1942, Roehampton London - Angliae Province (ANG)
Ordained 31 July 1956
Professed 02 February 1960
Died 08 January 1989, London, England - Angliae Province (ANG)

by 1948 came to Tulllabeg (HIB) studying 1947-1950
by 1973 came to work at Veritas Communications Centre in Booterstown (HIB)

Young, Charles, 1798-1896, Jesuit priest

  • IE IJA J/448
  • Person
  • 21 December 1798-16 January 1896

Born: 21 December 1798, Dublin
Entered: 02 September 1832, Hodder, Stonyhurst, England (ANG)
Ordained: by 1844
Professed: 15 August 1852
Died: 16 January 1896, St Stanislaus College, Tullabeg, County Offaly

by 1839 in Namur studying Physics
by 1852 in Rome studying
by 1854 at Malta College teaching (ANG)

◆ HIB Menologies SJ :
He had two brothers Priests of the Dublin Diocese, William and Henry - Henry was buried in the vaults of the Pro-Cathedral.
He had been a merchant who purchased Belvedere House for the Jesuits before Ent.
He had travelled much during his life, especially in Spain.

He studied in Rome and spent some time in Malta.
He was in the Dublin Residence for a short time.
He was Spiritual Father for long periods in Clongowes and Tullabeg.

Note from John MacDonald Entry :
He was attended there in his last hours by the saintly Charles Young.

Note from Patrick Rickaby Entry :
He also had a wonderful gift of taking care of the sick. This he did at Tullabeg, where he watched over the venerable Charles Young who died in his 98th year.

◆ Royal Irish Academy : Dictionary of Irish Biography, Cambridge University Press online :
from :
Young, Charles (1798–1896), found in Young, Charles (1746–1825)
by C. J. Woods

The youngest brother (son), Charles Young (1798–1896), born 21 December 1798, was educated at Oscott and lived for some years in Spain, becoming proficient in the Spanish language and literature. He assisted in the family business before joining the Society of Jesus (1832); he spent some years as a military chaplain in Malta but returned to Ireland (1840), divided his time between the Jesuit colleges at Tullabeg and Clongowes, and died 16 January 1896 at Tullabeg.

Young, John, 1589-1664, Jesuit priest

  • Person
  • 15 August 1589-13 July 1664

Born: 15 August 1589, Cashel, County Tipperary
Entered: 13 May 1610, St Andrea, Rome, Italy - Romanae Province (ROM)
Ordained: 1621, Louvain, Belgium
Professed: 14 July 1633
Died: 13 July 1664, Irish College, Rome, Italy - Romanae Province (ROM)

Had studied Rhetoric before Entry then at Douai and Louvain
1655 In Irish College Rome (Fr Ferri being Rector)
1656-1660 Rector Irish College Rome (Bellarmino and Philip Roche are Consultors)
1662 John Young and William St Leger ask and obtain a papal indulgence for 100 Irish Jesuits (Arch Ir Col Rom XXVI 6)
Taught Humanities, Greek was Preacher, Superior, Master of Novices and Tertian Instructor
He wrote “Relationem de Civitate Corcagie et de Civicate Kilkennie” and “Libros Tres Militia Evangelicae” and “Vitam St Patrick Apostoli” and many other books.
His portrait was published in 1793 by William Richardson, Castle St, Leinster Sq, London

◆ Fr Edmund Hogan SJ “Catalogica Chronologica” :
Son of Robert Yong and Beatrice née Sall or Sallan (Sallanus)
Studied Humanities in Flanders before Ent, and then in the Society two years Philosophy and four years Theology.
1624 Sent to Ireland. He knew Latin, Greek, Irish, English, French and some Italian.
He taught Humanities and Greek for eight years; Preacher and Confessor for thirty years; Director of BVM Sodality twenty years; Superior of various Residences eighteen years; Master of Novices at Kilkenny and Galway five years; Consultor of Mission five years; Vice-Superior of Mission one year. (HIB CAT 1650 - ARSI) also Master of Tertians
He devoted himself to the Irish Mission for thirty years, chiefly in Cork, Waterford and Galway. During the persecution, he frequently went to people’s houses disguised as a miller.
He laid the foundation for the Novitiate at Waterford (should be Kilkenny?). He had to move this Novitiate to Galway, on account of the advance of the rebel Parliamentary forces, and was soon compelled to go with his novices to Europe.
He was then made Rector of the Irish College in Rome, and he was in office for eight years, and died in Rome 13 July 1664 aged 75 (Tanners “Confessors SJ”)
Several of his letters are extant and interesting. Several to Fr General dated Kilkenny, 30 January 1647, 30 June 1648, 31 December 1648, 08 February 1649, 22 June 1649 describe the situation relating to the history of this period. Later there are two letters from Galway to Fr General, 20 April 1650 and 14 August 1650 (Oliver, Stonyhurst MSS).
A Writer; A very holy Priest; He took a Vow to observe the Rules.
Mercure Verdier (Irish Mission Visitor reporting in 1649) described him as “a distinguished Preacher, and remarkable for every species of religious virtue”
Father General ordered his portrait to be taken after death and his panegyric to be preached in the Roman College

◆ Fr Francis Finegan SJ :
Son of Robert and Beatrice née Sall
Had made his classical education in Flanders before Ent 13 May 1610 Rome
1612-1617 After First Vows, because of ill health, he was sent to Belgium and Courtray (Kortrijk) for Regency where he taught Greek.
1617-1621 He was then sent for Philosophy at Antwerp and Theology at Louvain where he was Ordained 1621.
1621 Sent to Ireland and Cashel, Clonmel and Kilkenny - to the great regret of Lessius who had wanted him appointed as a Chair in Philosophy - where he devoted himself to teaching young people and giving missions.
For many years he was Superior at the Cork Residence
When the Novitiate opened in Kilkenny he was appointed Novice Master
1646-1647 During the inter-regnum that followed the resignation of Robert Nugent as Mission Superior he acted as Vice-Superior of the Irish Mission
1651-1656 When the invasion of Cromwell resulted in the closure of the Novitiate he went back to Rome, initially as Procurator of the Irish Mission (1651) and then sent as Spiritual Father of the Irish College (1652-1656) as well as Tertian Instructor in Romanae Province (ROM)
1656 Rector of Irish College Rome 24 February 1656 where he remained until he died in Office 13 July 1664
He died with the reputation of a Saint. Wonderful stories were told of the favours he received from God in prayer, and information as to his virtues was gathered in Ireland and forwarded to Rome as if it was intended to prepare his cause for beatification.

◆ James B Stephenson SJ The Irish Jesuits Vol 1 1962
John Young (1646-1647)
John Young, son of Robert Young and Beatrice Sall, was born at Cashel on 15th August, 1589. Having finished his classical studies in Flanders, he entered the Novitiate of Sant' Andrea in Rome on 13th May, 1610, but had to return to Belgium two years later on account of ill-health. In Belgium he taught Greek at Courtray, studied philosophy at Antwerp and theology at Louvain and distinguished himself so much that it was with great regret that Fr Leonard Lessius, who hoped to have him appointed to a chair of philosophy, learned that he was ordered to Ireland. Returning home in 1621, he devoted himself to the instruction of youth, and worked as a missioner in Cashel, Clonmel, and Kilkenny, and was for many years Superior of the Cork Residence. He was admitted to the solemn profession of four vows on 14th July, 1633. When the Novitiate was opened at Kilkenny he was appointed Master of Novices, and during the interregnum that followed the resignation of Fr Robert Nugent he acted as Vice-Superior of the Mission (1646-47). When the triumph of the Cromwellian arms dispersed the noviceship he was sent as Procurator of the Mission to Rome (1651). At Rome he was made Consultor and Spiritual Father of the Irish College (1652-56), and Instructor of the Tertians of the Roman Province. He became Rector of the Irish College on 24th February, 1656, and continued in that office till his death on 13th July, 1664. He died with the reputation of a saint. Wonderful stories were told of the favours he received from God in prayer,
and information as to his virtues was gathered in Ireland and forwarded to Rome, as if it was intended to prepare his cause for beatification.

◆ James B Stephenson SJ Menologies 1973
Father John Young 1589-1664
Fr John Yonge or Young was born in Cashel in 1589. He was the son of Robert Yonge and Beatrice Sall, being thus on his mother’s side a relative of the two Jesuits Andrew and James Sall. He became a Jesuit in Rome in 1610.

He was an accomplished linguist, numbering Latin, Greek, Irish, English, French and Italian among his languages. He taught Humanities for eight years and was a preacher and confessor for thirty, Director of the Sodality of Our Lady for twenty, Superior in various houses for eighteen, Master of Novices for five, Consultor of the Mission for five and Vice-Superior of the Mission for one year.

He laboured mainly in Cork, Waterford, Kilkenny and Galway. It was he who founded the noviceship in Kilkenny, reporting in 1647 that he had eleven novices, of whom four were priests, six were scholastics and one brother.

He used often penetrate into the houses of Catholics at the height of the persecution disguised as a miller. For him we are indebted for may letters on the state of the Mission. He also wrote a life of St Patrick.

In 1649 he was forced to move the novices to Galway and thence to the continent. He became Rector of the Irish College at Rome for eight years and finally died in 164 with the reputation of a saint and a thaumaturgus.

◆ George Oliver Towards Illustrating the Biography of the Scotch, English and Irish Members SJ
YOUNG, JOHN. For thirty years this apostolic man devoted himself to the Irish Mission. The Counties of Cork, Waterford, and Galway, were the principal theatres of his labours. We learn from p.871 of Tanner’s Lives of the Confessors of the Society of Jesus, that this good Father frequently contrived, during the rage of persecution, to penetrate into the houses of the Catholics, in the disguise of a Miller. His spirit of discretion and experience, his eminence as a Preacher, his profound learning, his solid interior virtue, recommended him as the fittest person amongst his Brethren to lay the foundation of the Novitiate at Kilkenny; and no wonder, that under so great a master of Spiritual life, such Ornaments to their Country and Luminaries of Religion as FF. Stephen Rice, William Ryan, &c. &c. should have come forth. Pere Verdier reported him in 1649, to the General of the Order, as “Vir omnium Religiosarum virtutum genere insignis, et concionator egregius”. Obliged by the successful advance of the Parliamentary forces to remove his interesting Establishment from Kilkenny, he conducted it to the Town of Galway; but thence also he was compelled to emigrate with them to the Continent, where he saw himself under the necessity of drafting these dear children in various houses of the Society. Retiring to Rome, he presided over the Irish College there for eight years, and was rewarded with a happy death in that City, on the 13th of July, 1664, aet. 75, as I find it written under his beautifully engraved Portrait. A few original letters of this meritorious and saintly Father are still extant : some Extracts may afford pleasure to the reader.

  1. Dated from Kilkenny, the 30th of January, 1647 OS.
    “Our long expected Superior, P. Malone, by the blessing of God, is at last arrived. His coming was indeed welcomed by all; but, above all, by me, who have been sustaining the double burthen of the Novitiate and the Mission. Now, blessed be God, I am relieved of the care of superintending the Mission. With regard to the Novitiate, we have eleven Novices, of whom four are Priests, six are Scholastics, and one a Temporal Coadjutor. Domestic discipline and regular observance proceed in due course, as I flatter myself. I do trust in the Lord, that they will not degenerate from the primitive spirit of our Fathers. They are trained in the simplicity of obedience, in the despising of themselves and the World, in subduing their passions, renouncing self-will, in the practise of poverty, in the candid and unreserved manifestation of Conscience, in inward conversation and familiarity with God : and of these things, praise be to God, they are very capable and most eager. Nothing is omitted which the Rules prescribe for their formation in the spirit of the Society of Jesus”.

The 2nd is dated from Kilkenny, the 30th of June, 1618.
“The letters of your Rev. Paternity, bearing date the 24th of August, 1647, did not reach me until the 23rd of last month. Never since the memory of man have the affairs of this kingdom been in a more turbulent state than at present, by reason of the discord now prevailing between the Supreme Council and the Nuncio”.
He then states that the Supreme Council, in consequence of severe reverses of fortune during the Campaign, and the great want of ways and means, had concluded a Treaty for six months with Inchinquin, the General of the Enemy’s forces : that some of the Conditions were judged unfavourable to Ecclesiastical rights by the Nuncio, who signified his utter disapprobation, and threatened an interdict, unless the Truce was recalled within the space of nine days; that the Supreme Council appealed to the Holy See; but notwithstanding such appeal, the Nuncio had proceeded to carry his threat into execution; and that confusion and the worst species of civil hostilities were engendered between the parties.

In this and other letters, dated from Kilkenny, the 31st of December, 1648, the 8th of February, 1649, the 22nd of June, 1649, he enters into many details relating to the history of this sad and eventful period, and gives proof of his own quiet and meek spirit, of his tender regard for Charity and the interests of Religion.

From Galway the Rev. Father addressed two letters to the Gen. Piccolimini.

The first is dated the 20th of April, 1650 : he remarks on the bright prospect there was for the Irish Mission of the Society in Ireland but seven years ago; what a wide field was opened for extending the glory of God, and procuring the salvation of souls; that several cities had petitioned for Colleges of the Order, and that competent foundations* had been offered and some accepted; that the small number of labourers for such an abundant harvest of souls (for they hardly amounted to sixty for the whole of Ireland, nam vix sexayinta in toto regno fuimus) induced them to apply for powers to admit Novices at home, who being instructed in virtue and afterwards in learning, might succeed us, most of whom are advanced in years, in the work of the Ministry. The necessary permission was obtained; it was confirmed and increased afterwards, and the Novitiate had prosperously maintained its course during the last four years “et Novitiatus hoc quadriennio prosper suum cursum tenuit”. But as nothing is stable in human affairs, during the last year the Establishment was disturbed by the din of arms and by the assault of the Parliamentary forces, insomuch that a transmigration to Galway had become necessary. Every day the political horizon grew darker, and the panic and despair of the confederated Chiefs portended the worst consequences to the Country. He adds, “For the more advanced of our Brethren we are not so concerned; for they are prepared by age and the long exercise of virtues to meet the brunt and storm of Persecution : but for the Juniors, as for so many unfledged young from the hovering Kite, we are all solicitude”. After earnestly consulting Almighty God, and deliberating with the Fathers of Galway and its neighbourhood, he states, that it was unanimously resolved to send the young men abroad as soon as possible, trusting in God and in the accustomed charity of the Society, that provision would be made for them. He finishes by saying, “My bowels are moved with the danger impending on those whom I have begotten in Christ; for, as their Master of Novices, I have brought them forth with the anxiety of a mother. I now commend and commit them to your Rev. Paternity, that they may be distributed and accepted through the Provinces; hear, I implore you, my good Father, this first petition of their very poor Mother; I do not say, my Petition; but of this declining Mission; because Satan waxes fierce and cruel, intent on extinguishing the spark which is left, and on leaving us no name or remainder upon the earth”. (2 Kings, xiv. 70.)

The second letter is dated the 14th of August, 1650. After briefly adverting to the successes of the Puritan Factions, and the atrocities and sacrileges which marked their triumphant progress, he says, that he will take the first safe opportunity of shipping off his dear Novices to the Continent, and conjures the General to exercise his tender charity towards these interesting Exiles.

  • Amongst these benefactors (we have already noticed the greatest, Elizabeth Nugent, Countess of Kildare, who died on the 26th of October, 1645) we must particularize Dr. Thomas Dease, Bishop of Meath; Mr. Edmund Kirwan and his relation Francis Kirwan, Bishop of Killala (his Lordship had obtained to be admitted into the Society “pro hora mortis”, and was buried in the Jesuits Church at Rennes); and Thomas Walsh, Archbishop of Cashell, who died in exile at Compostella. The Supreme Council had also engaged in 1645. to erect a new University, to be under the charge of the Jesuits, as also to found a College under the name of Jesus.

Younge, Nicholas, d 1665, Jesuit priest

  • Person
  • d 30 June 1665

Born: Cashel, County Tipperary
Died: 30 June 1665, Netherlands - Fl Belgicae province (FLAN)

◆ Catalogus Defuncti 1641-1740 has Nicolaus (de) Jonghe RIP 30/06/1665 Hollandia (HS48 107v F1 Belg)

◆ CATSJ I-Y has
In the list of “Promoti in Artibus” at Louvain University” I find “Nicholas O’Younghe of Cashel”

Yüan Ting-tung, Matthew, 1923-1991, Jesuit priest

  • Person
  • 15 September 1923-08 May 1991

Born 15 September 1923, Shanghai, China
Entered 30 August 1945, Angliae Province (ANG)
Ordained 18 March 1956
Professed 02 February 1963
Died 08 May 1991, Linkou, Taipei, Taiwan - Sinensis Province (CHN)

by 1959 came to Aberdeen Hong Kong (HIB) teaching

Zarnitz, Clemens, 1851-1928, Jesuit priest

  • Person
  • 04 February 1851-17 May 1928

Born 04 February 1851, Beverungen, Westfalen, Germany
Entered 30 September 1869, Friedrichsburg Germany - Germaniae Province (GER)
Ordained 1882
Professed 15 August 1887
Died 17 May 1928, Dortmund, Westfalen, Germany - Germaniae Province (GER)

by 1885 came to Milltown (HIB) to lecture 1884-1886

Zenti, Francesco, 1814-1851, Jesuit brother

  • Person
  • 21 July 1814-16/02/1851

Born 21 July 1814, Bergamo, Lombardy, Italy
Entered 06 September 1840, Chieri Italy - Taurensis Province (TAUR)
Professed
Died 16 February 1851, Dublin - Taurensis Province (TAUR)

Part of the St Beuno’s, Wales community at the time of death

◆ Fr Edmund Hogan SJ “Catalogica Chronologica” :
On the dispersion of the TAUR Province in the Revolution of 1848, he was sent to England and lived at St Beuno’s College.
His mind became affected and he was sent to Hartfield House, Drumcondra, Dublin for treatment.
He had a few days clarity and was able to go to Confession and Communion, but a few days later he suffered a haemorrhage, died and is buried at Glasnevin

Zimmerman, Athanasius, 1839-1911, Jesuit priest

  • Person
  • 05 November 1839-12 March 1911

Born 05 November 1839, Betra, Baden-Württemberg, Germany
Entered 22 October 1857, Baden-Würtemberg, Germany - Germaniae Province (GER)
Ordained 1872
Professed 15 August 1876
Died 12 March 1911, Valkenburg, Netherlands - Germaniae Province (GER)

Came to HIB to teach at Clongowes 1877 - 1885

Results 3801 to 3828 of 3828